Hamile Pilatesi

Formda ve zinde olmaya her zaman ihtiyaç duyarız. Hamilelikte pilates ve yoga gibi sporlar tam da bu ihtiyacına cevap verir. Unutma ki gebelik süreci zihinsel ve fiziksel bakımdan kendini güçlü tutman gereken bir dönem.

Pilates genel anlamda vücudun güçlü, esnek ve dengeli olması için yapılan bir egzersiz. Hamile pilatesiyse, doğum anına en iyi şekilde hazırlanmak ve vücudunu doğru bir şekilde geliştirmek için yapabileceğin bir egzersiz türü. Prenatal pilates olarak da adlandırılıyor. Düzenli şekilde yaptığında vücudunun hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatlamasına ve güçlenmesine yardımcı oluyor.

Pilates ve hamile pilatesi arasındaki fark nedir?

Pilates ve hamile pilatesi arasındaki en temel fark; pilateste ağırlık merkezinin karın bölgesi, hamile pilatesinde ise pelvik bölgesi olması.

“Hamile pilatesi kaçıncı ayda başlar?” sorusu, anne adayları tarafından en merak edilen konular arasında. Uzman eğitmenlere göre daha önce egzersiz yapmadıysan, hamileliğinin ortalama 12. ve 16. haftaları arasında pilatese başlayabilirsin. Ama hamile yogasına ve pilatesine başlamadan önce doktorunun onayını alman gerekiyor.

Şunu da söyleyelim: Daha önce hiç pilates yapmamış biriyseniz son trimester’de pilatese başlayamazsın. Genel olarak hamileliğin 20. haftasından sonra da sırtüstü egzersizler tercih edilmiyor.

Haftada minimum 2 ders yapmanda fayda var ama en idealini sorarsan haftada 3 gün olduğunu söyleyebiliriz. Derslere düzenli bir şekilde devam etmen çok önemli. Egzersizlere günde 5 kereyle başlayıp yavaş yavaş 10’a çıkabilirsin.

Hamilelikten önce düzenli olarak egzersiz yapıp yapmadığın, pilatese ayırman gereken vakit için önem taşıyor. Eğer daha önce hiç hamile egzersizlerine vakit ayırmadıysan, 5 dakikalık seanslarla başlayıp ilerleyen haftalarda 30 dakikaya çıkabilirsin.

Genel olarak bir seansın 30-45 dakikayı geçmemesi öneriliyor. Pilates hayatında daha evvel de varsa, hamileliğinin ilk trimester’inde devam etmende bir sakınca yok.

Pilatesin felsefesinde yormak yok. Dolayısıyla hamile pilatesinde sizi yormayacak ve rahatlamanı sağlayacak egzersizler yer alıyor. Bunlar daha çok kan dolaşımını hızlandıracak hareketler.

Tabii ki bir eğitmenle birlikte çalışman daha iyi olur, böylelikle aletli pilates yapma imkanı bulursun ama doktorun onay verdiği sürece kendin de evde hamile pilatesi yapabilirsin.